Imate dionice i obveznice u svom investicijskom portfelju, ali ne i zlato? Ovo morate znati!

Rušenje cjenovnih rekorda zlata kao da je prestala biti vijest. Više gotovo nitko ne priča o tome da je cijena zlata u prvom tjednu svibnja na svjetskim tržištima dosegnula nove povijesne rekorde izražene u eurskoj valuti, te se jako približila psihološkoj granici od 100 eura za gram.
A to je opasno. Nekontrolirani rast cijene zlata na svjetskim tržištima predstavlja jedinstven indikator, poput kanarinca u rudniku. Kada cijena zlata dramatično raste bez nekog posebno značajnog razloga, to predstavlja znak za ozbiljnu zabrinutost za svjetsko gospodarstvo i svjetski monetarni sustav.
Naši stručnjaci koji svakodnevno komuniciraju s potencijalnim kupcima investicijskog zlata primijetili su neobičan trend. Sve je više neodlučnih investitora koji su svoj ulagački portfelj u nesrazmjerno velikom udjelu izložili dionicama i obveznicama, istovremeno u potpunosti ignorirajući investicijsko zlato. Pa sada kada je cijena zlata dramatično porasla, prolaze kroz teške ulagačke muke. Pitaju se nisu li možda zakasnili na taj zlatni vlak, te nikako nisu u stanju donijeti pravilnu odluku o rebalansu svog portfelja.
Fizičko zlato kao mentalna prepreka koju treba prevazići
Razumljivo je zašto čak i mnogi iskusni investitori, s mnogo ulagačkih “utakmica u nogama”, u zadnjih nekoliko godina, pa čak i desetljeća, nisu obraćali dovoljno pozornosti na ulaganje u zlato. Žuta plemenita kovina u suvremeno doba brzih komunikacija i još bržih transakcija slovila je kao prilično zastarjela, “analogna” ulagačka prilika. Taj sentiment osobito je snažan kada se govori o ulaganju u “najsporije” zlato, ono fizičko, koje treba uhvatiti u ruku i spremiti na sigurno, pod ključem. A upravo to zlato u portfelju svakog mudrog ulagača je najvažnije, za razliku od “papirnatog” zlata ili zlata koje vam je netko obećao, ali ga nije i pokazao. Ovo potonje, “obećano” zlato puno se lakše kupuje u digitalnom svijetu, pa je zato i među modernim ulagačima popularnije, ali objektivno i nesigurnije.
Dakle, upravo je ta “staromodnost” zlata bila najveća mentalna prepreka mnogim suvremenim ulagačima da barem dio portfelja posvete toj plemenitoj kovini. I takav stav im se sada vraća kao bumerang. Nije, naime, samo ono što je suvremeno, novo, najnovije, ujedno i najbolje. Višetisućljetna židovska mudrost ulaganja “u četvrtine” – četvrtinu u “posao” (dionice i obveznice), četvrtinu u nekretnine, četvrtinu u gotovinu i četvrtinu u zlato – ponovno se dokazala kao ispravna, premda nije moderna izmišljotina.
Ako zlato nemate, svaki trenutak je dobar za kupnju
Sada kada su se mnogi ulagači našli u mentalnom škripcu, zato jer tu staru mudrost nisu od početka primjenjivali u svojim investicijskim odlukama, pitanje je – kako se izvući iz tog škripca? Kako donijeti neugodnu odluku rebalansiranja vlastitog ulagačkog porfelja, te se barem djelomice odmaknuti od dionica i obveznica ulaskom u zlato baš u trenutku kada je njegova cijena na vrhuncu?
Odgovor na ta pitanja relativno je jednostavan, a sastoji se od dva dijela.
Prvi dio toga odgovora kaže: postanite svjesni da je zlato temelj uspjeha svakog dugoročnog ulaganja. Zlato donosi prijeko potreban balans svakom investicijskom portfelju, te ga čini neuništivim čak i u vremenima najvećih opasnosti i turbulencija na tržištima kapitala i valuta.
Drugi dio odgovora ističe: ako u svom portfelju nemate ni grama zlata, svaki trenutak za kupnju je dobar, bez obzira na cijenu. Naravno, kada je cijena na vrhuncu, ne morate nužno činiti dramatične rezove. Dovoljno je početi s deset ili dvadeset grama, s jednom ili dvije unce, ovisno o veličini vaše ukupne investicijske imovine.
Samodisciplina pri kupnji zlata
U tom pogledu, vjerojatno najbolja strategija ulaganja u zlato za “zakašnjele” ulagače jest strategija “uprosječivanja cijene” (“cost averaging”). Donesite odluku da ćete u redovnim vremenskim razmacima – jednom tjedno, jednom mjesečno – kupovati uvijek istu, manju količinu zlata za isti novčani iznos.
Matematički se, naime, može lako dokazati da takav način kupnje bilo koje investicijske klase, pa tako i zlata, ima najveću vjerojatnost da ćete kupljeno na dugi rok steći po najpovoljnijoj cijeni.
Za takav pristup kupnji, dakako, treba čvrsta disciplina. Ali svaki uspješan ulagač tu ulagačku samodisciplinu zacijelo ima, jer inače ne bi bio uspješan.
Kontaktirajte nas i zatražite savjet od naših vrhunskih stručnjaka o tome kolika bi tjedna ili mjesečna količina zlata bila najprikladnija za kupnju po načelu “uprosječivanja cijene” s obzirom na vaš ukupni investicijski portfelj. Naši stručnjaci dat će vam i konzervativnu i agresivnu ponudu, a vi ćete se potom odlučiti koja vam najviše odgovara.