Temeljna cijena za otkup (gram)
Kliknite na cijenu i poigrajte se grafikonom

Bermudski trokut cijene zlata o kojem treba znati svaki mudar ulagač

Bermudski trokut cijene zlata

Srednjestrujaški mediji napokon su se probudili i počeli pisati o cijenama zlata koje su, kako navode, “dosegnule rekordne razine”. Istina je kako je cijena zlata dosegnula rekord, ali je glavno pitanje – u kojoj valuti? Jer cijena zlata obara rekorde već neko vrijeme, o čemu smo pisali na našim stranicama, ali ih u različitoj valuti obara u različito vrijeme.

Euro je naša valuta, naš novac, baš kao što je on i novac građana 19 drugih zemalja članica Europske unije. Mi koristimo euro kako bismo kupili investicijsko zlato, ali i sve drugo što nam je potrebno. Eure također i zarađujemo, te u njima plaćamo poreze. Stoga bi bilo logično da smo najosjetljiviji upravo na cijenu zlata izraženu u toj valuti.

Dolar – kralj valutne džungle

No, ako je euro nama najvažnija valuta, to ne znači nužno da je najvažnija i ostatku svijeta. Htjeli mi to ili ne, najvažnija svjetska valuta je – američki dolar. Bez obzira na njegove slabosti, on je još uvijek kralj valutne džungle. Čak mu se i zlato na neki način klanja, i to tako što se bazna cijena zlata na svjetskim burzama formira upravo u američkom dolaru. A onda kada je jednom zlato definirano vrijednošću u dolarima, potom se cijena zlata formira u svim drugim valutama, ovisno o tečaju pojedine valute prema dolaru.

I upravo taj zlatni cjenovni bermudski trokut izuzetno je važan za temeljito razumijevanje stvarne vrijednosti zlata.

Prvi kut toga trokuta je američki dolar.

Drugi kut je zlato.

Treći kut jest valuta u kojoj plaćamo zlato, zarađujemo dohodak, i plaćamo poreze (u našem slučaju je to euro).

Dinamika između ta tri kuta zlatnog cjenovnog trokuta vrlo je zanimljiva. Primjerice, vrijednost zlata izražena u jednoj valuti, recimo američkom dolaru, može rasti, dok istovremeno u drugoj valuti, recimo euru, može stagnirati ili čak padati.

Upravo se takav scenarij dogodio ovih dana. Zlato izraženo u američkoj valuti u četvrtak, 13. ožujka 2025. godine dosegnulo je povijesni rekord od 2990 dolara za uncu (31,103 grama) ili 96,10 dolara za gram. U istom tom trenutku, cijena zlata izražena u europskoj valuti bila je oko dva posto ispod cjenovnog vrhunca koji je zlato dosegnulo mjesec dana ranije.

U tom trokutu ulagač se lako može izgubiti ako prati samo jedan ili dva kuta tog trokuta. Najvažnije je neprekidno obraćati pozornost na odnos dva valutna kuta prema trećem – zlatnom.

Zlato – najsnažniji takmac

Od sredine veljače do sredine ožujka, naime, tečaj američkog dolara u odnosu na euro značajno je pao. Dolar je oslabio, a euro ojačao. A budući da cijena zlata jedan dan obara povijesne rekorde u jednoj valuti, a drugi dan u nekoj drugoj, očito je da je najsnažniji takmac u tom trokutu upravo – žuta plemenita kovina. Papirnate valute u odnosu na zlato polako ali sigurno gube stvarnu vrijednost.

Ulagači u zlato kojima je bazna valuta euro, trebali bi posebnu pozornost voditi na cijenu zlata izraženu u dolarima. Zašto? Zato jer ostatak svijeta rast cijene zlata prati u dolarima a ne u eurima ili u bilo kojoj drugoj lokalnoj valuti. Stoga, kad cijena zlatu u dolarima počne rasti, ulagači diljem svijeta počnu obraćati pozornost, te postanu dodatno zainteresirani za kupnju.

Kada cijena zlata dosegne povijesni rekord u eurima, to predstavlja vijest samo građanima Europe. No, kada zlato dosegne rekord u dolarima, tada su u zlato uprte oči ulagača sa svih kontinenata.

Namjeravate kupiti investicijsko zlato ili srebro? Kontaktirajte nas telefonski na broj 01/236-5857 i naši vrhunski stručnjaci pomoći će vam u odabiru. Neobvezujuću ponudu možete zatražiti i putem formulara na našim web stranicama ili u web shopu Butik Plemenit.

Odaberite
Right Menu IconNazovite