Temeljna cijena za otkup (gram)
Kliknite na cijenu i poigrajte se grafikonom

Neiskusan ulagač zlato kupuje kad cijena raste, a prodaje kad cijena pada. To je katastrofalna greška!

Neiskusni ulagači u zlato

Na svjetskom tržištu početkom kolovoza dogodio se prilično značajan pad vrijednosti gotovo svih investicijskih klasa, pa tako i plemenitih kovina. Cijena američkih tehnoloških dionica doživjela je korekciju od gotovo 7 posto, japanski indeks dionica Nikkei potonuo je više od 12 posto, a bitcoin i druge kriptovalute doživjele su pravi potop, budući da je pad cijene u jednom trenutku bio veći od 20 posto.

Cijena zlata također je pala. Za usporedbu, završna cijena prilikom zatvaranja svjetskih burzi zadnjeg dana srpnja iznosila je 72,20 eura za gram zlata, što je bilo vrlo blizu povijesnom rekordu. Ta se cijena idućeg dana popela za dodatnih 40 centi po gramu završivši na razini od 72,60 eura za gram. Par dana kasnije, cijena zlata naglo se stropoštala ispod 70 eura, dotaknuvši u jednom trenutku 69,83 eura za gram. U svega dva radna dana, zlato je na taj način doživjelo korekciju od preko četiri posto. Na sreću ulagača koji dugotrajno ulažu u ovu plemenitu kovinu, u svega 24 sata cijena se stabilizirala, te se vratila na razinu iznad 70 eura za gram.

Još teži pad dogodio se sa srebrom. S mjesečnog vrhunca sredinom srpnja, kada je cijena srebra dosegnula 930 eura za kilogram, cijena se početkom kolovoza stropoštala na 780 eura po kilogramu, što je pad od gotovo 20 posto. U trenutku pisanja ovog teksta cijena srebra vrti se na razinama oko 800 eura za kilogram.

Razlozi za nagli pad

Stručnjaci u svojim analizama objavljenim neposredno nakon goleme cjenovne korekcije navode različite razloge zašto se pad uopće dogodio. Neki tvrde kako se uzrok ovoj golemoj rasprodaji može pripisati iznenadnoj odluci japanske središnje banke da poveća kamatne stope na valutu zemlje izlazećeg sunca, što je drugo veliko povećanje u svega nekoliko tjedana, i to nakon punih 17 godina ultraniskih ili čak negativnih stopa. Drugi smatraju kako se radi strahu tržišta prouzročenom nepovoljnim trendovima na američkom tržištu rada. Treći pak procjenjuju kako je američka središnja banka FED svojom politikom odugovlačenja smanjenja kamatnih stopa na američki dolar glavni krivac potopu na svjetskim tržištima. Postoje i mišljenja da su tržišnoj nestabilnosti kumovale rastuće geopolitičke tenzije na Bliskom Istoku između Irana i Izraela, nakon što je proteklog tjedna usred glavnog iranskog grada Teherana ubijen vođa terorističke skupine Hamas, koja na području Gaze vodi rat protiv izraelske države.

Ipak, treba naglasiti kako zapravo nitko ne zna, i ne može odmah znati koji su razlozi tako velikog i značajnog pada cijena nekih od najvažnijih svjetskih ulagačkih indeksa. Najpoštenije je reći kako se radi o kombinaciji velikog broja čimbenika koji će se još tjednima analizirati.

No, jedna analiza osobito je zanimljiva iz stanovišta dugoročnog investitora. Neiskusni investitori u pravilu postaju svjesni određene investicijske klase tek u trenutku kada se u masovnim medijima počne govoriti o golemom rastu njezine cijene. Ta svijest o cjenovnom skoku u pravilu ih potiče na kupnju. U suprotnom slučaju, kada cijena pojedine klase počne stagnirati ili padati, neiskusni ulagač reagira burno negativno. Obrazac kupnje među neiskusnim investitorima ponavlja se iz godine u godinu i na tržištu dionica, i na tržištu obveznica, i na tržištu nekretnina, umjetnina, ali i na tržištu plemenitih kovina.

Neiskusan vs. iskusan ulagač u zlato

U tom smislu, može se reći da je jedan od glavnih pokazatelja vrhunca cijene pojedine ulagačke klase upravo trenutak masovne kupovne histerije.

I obratno, kada započne rasprodaja neke investicijske klase, neiskusan ulagač prvi je koji se oslobađa svoje investicijske pozicije, i time označavaju početak razdoblja oporavka tržišne cijene.

Prodavati dijelove investicijskog portfelja kada cijena pada, a kupovati u trenutku kada cijena raste, recept je za zajamčeni gubitak vrijednosti tog portfelja, a u nekim slučajevima može predstavljati i njegovu katastrofu.

Mudar ulagač ponaša se drugačije. On svoje pozicije jača u trenutku kada cijena pojedinoj, njemu zanimljivoj ulagačkoj klasi pada, a kada cijena raste, suzdržava se od kupnje kako bi pričekao trenutak novog pada i nove prilike. On dijelove svojeg portfelja ne prodaje panično, zato jer je cijena u korekciji, nego zato jer mu je novac potreban u skladu s njegovim životnim planovima, i to u prikladnom trenutku, kada cijena raste.

Korekcija koja se dogodila početkom kolovoza na tržištu zlata, iskusnom ulagaču predstavlja odličnu priliku, a ne neugodnu frustraciju.

Ako želite iskoristiti trenutnu korekciju na tržištu plemenitih kovina, i ojačati svoju poziciju u zlatu i srebru, kontaktirajte nas odmah! Nazovite telefonski na broj 01/236-5857 ili zatražite ponudu za kupnju putem formulara na našim web stranicama. Kupnju možete obaviti u svako doba dana ili noći, 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu i putem našeg web shopa Butik Plemenit.

 

Odaberite
Right Menu IconNazovite