Temeljna cijena za otkup (gram)
Kliknite na cijenu i poigrajte se grafikonom

JP Morgan očekuje rast cijene zlata na 6000 dolara. To je potpuno bezvrijedna informacija

Cijena zlata raste

Predviđanje da će cijena unce zlata (31,1 gram) sa sadašnjih oko 3300 skočiti na čak 6000 američkih dolara do 2029. godine objavljeno je ovih dana od strane analitičara jedne od najvećih svjetskih banaka, američkog JP Morgana iz New Yorka. Ta se informacija proširila poput požara kroz medijski prostor ne samo u Sjedinjenim Državama, nego i diljem svijeta.

Na prvi pogled, predviđanje analitičara JP Morgana može imati značajnu informacijsku vrijednost za svakog postojećeg, ali i potencijalnog ulagača u plemenite kovine. Ipak, nakon dubljeg razmatranja ove informacije plasirane od strane bankarskih analitičara, može se zaključiti da se zapravo radi o bezvrijednoj informaciji, i to iz četiri važna razloga.

1/ Trend rasta cijene zlata traje već dugo

Već više od dva desetljeća zlato ima uzlazni cjenovni trend, i to zbog razloga koji su sistemski ugrađene u globalni i mnoštvo regionalnih monetarnih sustava. Ti građevni elementi u monetarnim sustavima praktički svih zemalja svijeta prisutni su već više od jednog stoljeća, a odnose se na obezvrjeđivanje nacionalnih i regionalnih valuta putem kreditne ekspanzije. No, analitičari JP Morgana, baš kao i analitičari drugih banaka, prije deset ili dvadeset godina govorili su o zlatu s podcjenjivanjem i omalovažavanjem, tvrdeći kako je rast njegove cijene neopravdan, te da se može očekivati stagnacija ili čak pad. Naravno, ti su analitičari bili u krivu.

2/ Kao ni sve drugo, ni cijena zlata ne raste linearno

Premda cijena zlata ima stalni uzlazni trend još od kraja prošlog stoljeća, ona nije rasla linearno. Ona je, štoviše, doživjela brojne kratkoročne korekcije i testiranja prethodnih cjenovnih vrhunaca. Značajni njihaji cijene gore-dolje čak i kada postoji jasan uzlazan cjenovni trend na bilo kojem tržištu, pa tako i na tržištu plemenitih kovina, sasvim je uobičajena pojava. Stoga, premda je sasvim moguće da će do 2029. godine unca zlata dosegnuti cjenovnu razinu od 6000 američkih dolara, puno važnije pitanje za prosječnog ulagača jest – kako će se cijena zlata ponašati do tada, i hoće li postojati trenuci kada će zbog naglog pada cijene ulagači odlučiti prodati svoje zlatne zalihe ili će iskoristiti priliku da svoju zlatnu poziciju ojačaju, te hoće li takve snažne cjenovne korekcije nove ulagače ohrabriti ili obeshrabriti za ulazak na tržište investicijskog zlata.

3/ U četiri godine, situacija na tržištu zlata može se promijeniti

Iako trenutno nisu na vidiku globalne promene koje bi u iduće četiri godine, do 2029., mogle obrnuti trend rasta cijene zlata, to ne znači da su one nemoguće. U teoriji, postoji scenarij u kojem bi vodeće svjetske ekonomije promijenile strukturu i oblike svojeg zaduživanja, te smanjile pritisak na obezvrjeđivanje vlastitih valuta. Taj scenarij je, doduše, malo vjerojatan, ali u svakom slučaju, treba pozorno pratiti stanje u svjetskom gospodarstvu, te ekonomske politike najutjecajnijih država, i u skladu s time usklađivati svoj ulagački portfelj, koji u ovom trenutku svakako treba sadržavati zlato, a u nekom drugom trenutku možda neće trebati.

4/ Zašto bi ulagač u zlato vjerovao bankama?

Kao što smo već ranije napomenuli, u zadnja dva ili tri desetljeća, analitičari vodećih svjetskih banaka nerijetko su s omalovažavanjem i podcjenjivanjem govorili o zlatu kao investicijskoj klasi, preporučujući svojim klijentima da ga se klone. A za to postoje dobri razlozi. Zlato predstavlja svojevrsnu opoziciju bankarskom sustavu, odnosno, postojećoj svjetskoj monetarnoj strukturi. Metoda frakcijskog bankarstva, u kojem banke ni iz čega proizvode novac koji potom posuđuju, i od tako posuđenog novca profitiraju, ne bi bio moguć kada bi zlato, a ne kredit, bilo u središtu tog sustava. Posljedično, ni banke ne bi imale priliku tako obilno profitirati. Stoga svaku analizu koju objave banke, pogotovo kada se radi o zlatu, treba uzimati barem sa zrncem kritičkog razmatranja, čak i kada takva analiza nominalno ide u prilog tezi o važnosti ulaganja u plemenite kovine.

=====

Nekritičko objavljivanje informacija o predviđanju golemoga rasta cijene zlata do 2029. godine od strane analitičara neke ugledne američke banke može biti od velike koristi za poslovanje tvrtke poput naše, koja se bavi trgovanjem investicijskim zlatom. To je jedan od načina na koji neodlučne klijente možemo nastojati nagovoriti da svoj novac ulože u žutu plemenitu kovinu. No, istovremeno, to može predstavljati i neetičku manipulaciju, koju kao profesionalci nastojimo izbjeći.

Trend rasta cijene zlata ima svoje temeljne razloge, i o tim razlozima treba govoriti. A svaki investitor u zlato treba trezveno donositi odluke o svom portfelju, što uključuje i uvođenje zlata u taj portfelj, u skladu s vlastitim ulagačkim planovima i ciljevima.

Ako ste odlučili uložiti u investicijsko zlato ili srebro, kontaktirajte nas i zatražite ponudu. Nazovite nas na broj telefona 01/236-5857 ili nas kontaktirajte putem formulara na našim web stranicama. Investicijske zlatne i srebrne poluge, te kovanice, možete naručiti i putem našeg web shopa Butik Plemenit, 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu.

Odaberite
Right Menu IconNazovite