Donald Trump predstavio brutalne carine na uvoz u Sjedinjene Države. Što to znači za zlato?

Američki predsjednik Donald Trump u srijedu, 2. travnja 2025. službeno je predstavio golem paket carina koje je vlada Sjedinjenih Država uvela na uvoz velikog broja proizvoda iz većine zemalja. Carine se kreću u rasponu između 10 i 50 posto, pri čemu su na države i ekonomije koje imaju veći međutrgovinski suficit sa SAD-om, te veće vlastite carine, nametnute i više recipročne američke carinske stope.
Europskoj uniji, pod čiji carinski režim spada i Hrvatska, nametnuta je carinska stopa od 20 posto, budući da EU ima carinsku stopu od 39 posto za uvoz iz SAD-a. Još gore je prošla Srbija, za koju vrijedi carina od 37 posto, ponajprije zato jer i ona sama ima uvoznu carinu od 74 posto. Crna Gora s najnižih mogućih 10 posto prošla je najbolje u regiji, jer je njezina uvozna carina za SAD također samo 10 posto.
Gotovo i da nema zemlje koja neće osjetiti posljedice postavljanja carinskih barijera na izvoz u najveću ekonomiju svijeta.
Povratak tvornica u Ameriku
Ekonomisti i analitičari s velikom su pozornošću i strepnjom iščekivali konkretne informacije o novim carinama, jer smatraju da će njihovo uvođenje temeljito promijeniti način na koji funkcionira svjetsko gospodarstvo. Ukoliko se doista obistine crne prognoze, možemo očekivati da u vrlo kratkom roku nakon uvođenja trgovinskih barijera, veliki broj zemalja upadne u recesiju. Stručnjaci tvrde da od recesije ne bi bile pošteđene ni Sjedinjene Države, budući da je značajan broj američkih tvrtki i radnih mjesta povezano s uvozom robe iz ostatka svijeta.
Jedan od glavnih ciljeva ovog poteza američke vlade jest potaknuti realokaciju proizvodnih resursa, ponajprije iz Kine, natrag u Sjedinjene Američke Države. Deindustrijalizacija američkog gospodarstva koja traje već nekoliko desetljeća prouzročila je značajan gubitak radnih mjesta u radničkim zanimanjima, osobito u američkim državama Srednjeg zapada. Mnoge tvornice su u tom procesu zatvorene, te prebačene izvan SAD-a zbog jeftinije radne snage. Zaštitom domaće proizvodnje, predsjednik Trum se nada potaknuti reindustrijalizaciju, te prekinuti ovisnost Sjedinjenih Država o ostatku svijeta.
Da bi se povratak industrije u Sjedinjene Države doista i dogodio, bit će potrebne godine nepromijenjenog smjera gospodarske politike. Proces izgradnje novih tvornica na američkom tlu neće biti brz, ni bezbolan. A to znači da bi carine na uvoz u tu zemlju mogle biti na snazi sve dok se proces reindustrijalizacije ne završi, što ne može trajati manje od tri do pet godina, a vjerojatno će trajati i puno duže.
S druge strane, realno je očekivati da će Donald Trump pozorno pratiti stanje američkog gospodarstva, pa ako dođe do pada gospodarske aktivnosti, lako je moguće da će u dogledno vrijeme odustati od dijela već uvedenih carinskih nameta.
Realokacija zlata
I analitičari tržišta plemenitih kovina također razmatraju utjecaj što ga uvođenje carina na uvoz u Sjedinjene Države može imati na cijenu zlata i srebra. U ovom trenutku, teško je prognozirati srednjoročni utjecaj američkih carinskih nameta na to tržište, i to prvenstveno zato jer još nitko nije u potpunosti siguran kako će najavljene promjene u carinskom režimu utjecati na regionalna gospodarstva, te na globalnu trgovinsku razmjenu. U tom će procesu zacijelo biti i dobitnika i gubitnika, no tko će završiti u jednom, a tko u drugom taboru tek će se vidjeti.
Ipak, neke posljedice na tržištu plemenitih kovina već su se počele manifestirati i prije službene objave novih carina.
U prva tri mjeseca ove godine, naime, započela je velika realokacija zlatnih rezervi. Značajan broj igrača na tržištu plemenitih kovina odlučio je preseliti svoje fizičke zalihe zlata iz različitih zemalja u Sjedinjene Države. Realokacija dogodila se zbog bojazni da bi i investicijsko zlato moglo biti pod carinskim udarom, pa su sudionici na tržištu požurili i svoje zlatne rezerve – koje kontrolom drže američke kompanije izvan Sjedinjenih Država – transportirali u SAD i prije nego što su se uopće znali detalji o novim uvoznim nametima. Zlato je do sada moglo biti skladišteno bilo gdje u svijetu, zato jer nije bilo nameta na prekogranično trgovanje plemenitim kovinama. Najnovije informacije govore kako je američka vlada u potpunosti izuzela plemenite kovine od carina. Dakle, carina na uvoz zlata i srebra u Sjedinjene Države neće biti, što predstavlja dobru vijest za to tržište.
Što se pak tiče utjecaja ostalih carina na cijenu plemenitih kovina, ukoliko se dogodi najcrnji scenarij, nije nemoguće zamisliti da bi moglo doći do kratkotrajne korekcije cijene zlata, prouzročene potrebom za likvidnošću u svjetskom gospodarstvu. No, srednjoročni i dugoročni trend rasta cijene plemenitih kovina ostat će netaknut, zato jer novi potezi američke vlade ne utječu značajno na razloge toga rasta – a to je dugoročna opasnost od državnog bankrota, odnosno, nemogućnosti servisiranja državnih dugova malih, ali i velikih zemalja.
Zlato se uvijek iznova dokazuje kao investicijska sigurna luka u trenucima velikih gospodarskih promjena i poremećaja.
Upravo smo danas svjedoci jednog takvog trenutka.
Kupite zlato odmah. Nazovite nas na 01/236-5857 i zatražite ponudu. Zahtjev za ponudom možete poslati i putem formulara na našim web stranicama, a narudžbu možete obaviti i u našem web shopu Butik Plemenit, 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu.