Temeljna cijena za otkup (gram)
Kliknite na cijenu i poigrajte se grafikonom

Carinski nameti na uvoz u Sjedinjene Države neće se primjenjivati idućih 90 dana, tržišta odahnula

Donald Trump pauzirao carine

Američki predsjednik Donald Trump odlučio je privremeno pauzirati naplatu carinskih nameta za razdoblje od 90 dana, samo sedam dana nakon što ih je njegova administracija uvela. Ipak, stvari se neće potpuno vratiti na staro. Carine na uvoz roba i usluga u Sjedinjene Države od 10 posto ostaju na snazi, što je bila najniža najavljena stopa carina koja je uvedena za povlaštene zemlje. Sada će ta carinska stopa privremeno vrijediti za sve zemlje, uz izuzetak Kine.

Naime, Kina je izuzeta iz carinske pauze, pa će izvoz roba i usluga iz te zemlje u SAD i dalje biti carinjen po stopi od preko 100 posto, kao što je predviđeno novom američkom carinskom politikom.

Nakon odluke o pauziranju carina, svjetske burze vrijednosnica su se naglo oporavile. Tržišta su, dakle, privremeno odahnula. To uključuje i tržište plemenitih kovina, koje je također pozitivno reagiralo na tu iznenadnu vijest.

Cijena zlata u svega sedam dana od najave novih, brutalnih američkih carina, pala je za oko sedam posto. Nakon vrhunca od preko 93 eura za gram, zlato je doživjelo cjenovni pad na ispod 88 eura za gram. No, čini se da je tržište već dan ili dva prije službene najave o pauziranju američkih carina prepoznalo kako bi do odgode naplate moglo doći vrlo skoro. Zbog toga se cijena zlata počela oporavljati i prije nego što je Donald Trump proglasio 90 dnevno zaustavljanje primjene novih carinskih nameta, popevši se iznad 90 eura za gram.

Očekuju se velika njihanja cijene

U ovim trenucima vrlo je teško prognozirati kratkoročno kretanje cijene plemenitih kovina. Naime, šokovi kojima smo svjedoci od početka godine, otkako je vlast preuzela nova američka administracija, zacijelo neće prestati. Novi američki predsjednik nedvojbeno je odlučio snažno prodrmati globalnu političku i gospodarsku scenu, kako bi je mogao podrediti interesima Sjedinjenih Država. To pak donosi neizvjesnost u ekonomskim odnosima država, zbog činjenice da je nemoguće predvidjeti posljedice, ali ni broj, a ni učestalost tih šokova. Jedino što možemo biti potpuno sigurni jest da će tih i takvih šokova biti još.

U takvim okolnostima, golema njihanja cijena gore-dolje postat će realnost na koju ćemo se morati naviknuti. Snažne emocije panike pogonit će sva tržišta, a osobito tržište zlata i srebra, koje je samo po sebi ionako izuzetno emocionalno.

Zbog toga je ulagačima u plemenite kovine (ali i ne samo njima) potrebno da imaju hladnu glavu, i da ne donose odluke o kupnji ili prodaji naprečac.

Istovremeno, potrebno je zadržati u vidu činjenicu kako je dugoročni trend rasta cijene zlata netaknut, te da razlozi za cjenovni rast plemenitih kovina još uvijek stoje nepromijenjeni.

Ako želite kupiti ili prodati zlato, kontaktirajte nas telefonski na broj 01/236-5857 ili pošaljite zahtjev za ponudom putem formulara na našim web stranicama. Narudžbu proizvoda iz naše ponude možete obaviti i putem web shopa Butik Plemenit, 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu.

Odaberite
Right Menu IconNazovite