Temeljna cijena za otkup (gram)
Kliknite na cijenu i poigrajte se grafikonom

Europska središnja banka priznaje: poremećaj u isporukama fizičkog zlata može ugroziti monetarni sustav

Euro dolar zlato cijena zlata

Na službenim web stranicama Europske središnje banke (ESB) ovih je dana osvanula intrigantna analiza stanja na europskom i svjetskom tržištu zlata, koju su pripremili makroanalitičari ESB-a. Analiza je objavljena kao dio sveobuhvatnog dokumenta pod nazivom “Pregled financijske stabilnosti – svibanj 2025” u kojem se detaljno opisuje stanje u europskom i svjetskom gospodarstvu, te se navode moguće opasnosti za eurski monetarni sustav s obzirom na povećanu neizvjesnost i tektonske promjene koje se događaju u odnosima vodećih ekonomija svijeta.

Kao i obično, objavljena analiza krcata je teško razumljivim financijskim rječnikom, koji laicima predstavlja prepreku za razumijevanje smisla i značenja samoga teksta. Kako bismo proširili krug ljudi kojima bi informacije iz analize mogle biti od koristi, odlučili smo tekst “prevesti” na što jednostavniji jezik, te naglasiti one informacije koje po našem mišljenju predstavljaju ključ za razumijevanje ukupnoga stanja.

1/ Zahtjevi za fizičkom isporukom zlata na vrhuncu

Na uređenim tržištima plemenitih kovina poput COMEX-a (Njujorška burza roba) zamjetan je rast zahtjeva za fizičkom isporukom kupljenoga zlata, ističe se u analizi ESB-a. Količina zahtjeva za fizičkom isporukom nije bila tako velika još do 2007. godine, odnosno, od početka globalne financijske krize.

Što to znači? Zlatom se u svijetu vrlo često trguje “papirnato”, odnosno, prodavatelj prodaje a kupac kupuje određenu količinu zlata u formi certifikata kojim se “obećava” da količina navedena na certifikatu doista postoji u fizičkom obliku. U normalnim vremenima, sudionici transakcije vjeruju u to obećanje.

No, kada postoji poremećaj na tržištu, kupac zlata želi se uvjeriti u sposobnost prodavatelja da doista ispoštuje papirnato obećanje, pa stoga od prodavatelja traži stvarnu fizičku isporuku zlata u količini navedenoj na certifikatu.

Prodavatelj se u tom trenutku može naći u nebranom grožđu, jer certifikat može predstavljati zlato koje, doduše, postoji, ali je, recimo, nekim drugim ugovorom privremeno posuđeno nekoj trećoj strani. Tek kada ta treća strana vrati fizičko zlato, prodavatelj može ispoštovati fizičku isporuku kupcu. No, ako treća strana, primjerice, zbog poremećaja na tržištu, kasni s vraćanjem, prodavatelj ne može ispoštovati svoje obećanje. Što je kašnjenje duže, povjerenje u sustav sve više kopni, pa sve veći broj kupaca želi fizičku isporuku, a ne samo papirnato jamstvo.

2) Opasnost od cjenovnog skoka zlata zbog posuđivača

U slučaju kada raste očekivanje da zlato “obećano” certifikatom neće moći biti pravovremeno fizički isporučeno kupcu, cijena zlata može početi nekontrolirano rasti. Kao što smo već napomenuli, količina zlata navedena na certifikatu možda se ne može odmah fizički isporučiti zato jer je prije toga ugovorno predano na posudbu trećoj strani. Dogovoreni rok povrata posuđenog zlata može biti dovoljno kratak da u normalnim vremenima isporuka krajnjem kupcu zlata koji to zlato želi preuzeti fizički – nije upitna. No kada se dogodi poremećaj, pa treća strana ne može ispoštovati rok povrata iz ugovora o posudbi, na tržištu može nastati povećana potražnja za fizičkim zlatom, koju posuditelj želi pod svaku cijenu kupiti, kako bi izbjegao kršenje ugovora o posudbi, te ipak nastojao vratiti posuđeno zlato na vrijeme. A ta povećana potražnja može snažno gurnuti cijenu zlata naviše.

Situacija u kojoj cijena zlata skače zbog povećane potražnje od strane posuđivača zlata naziva se na engleskom “short squeeze”, ili u slobodnom prijevodu na naški – “gužva među posuđivačima”.

3) Posuđivači u Europi opasno puno posla sa zlatom rade izvan Europe

Europa je poznata kao višestoljetno globalno središte trgovanja zlatom. Sve je više kupaca sa sjedištem izvan Europe koji u kupnju zlata dolaze u Europu. Također, Europa sve više “papirnatoga” zlata, odnosno, zlata koje je prezentirano u formi certifikata, posuđuje od entiteta izvan Europe.

Takav aranžman u kojemu su i kupci i prodavatelji izvan Europe, dok je samo trgovac u središtu transakcije iz Europe, stvara dodatne rizike za europskoga trgovca. Jedan od najvažnijih rizika je valutni rizik.

U slučaju ako se dogodi ranije spomenuta “gužva među posuđivačima”, europski posuđivač koji ima problem vratiti na vrijeme posuđeno zlato možda će htjeti pod hitno kupiti zlato na američkom tržištu, kako bi pravovremeno ispoštovao ugovor o posudbi. Ali on možda nema američke dolare kako bi “vatrogasno” kupio zlato koje hitno mora vratiti. Budući da posluje u Europi, on samo ima eure. U tom trenutku može se dogoditi jagma za dolarima, zbog čega vrijednost dolara započne naglo rasti.

Opasna gužva među posuđivačima zlata može na taj način prouzročiti novu gužvu – gužvu u globalnoj mjenjačnici eura za dolare, odnosno, short squeeze na tržištu valuta.

4) Golemim količinama “papirnatog” zlata trguje se izvan uređenih tržišta

U analizi ESB-a navodi se kako se zlatom na europskom i svjetskom tržištu u pravilu ne trguje na javnim, otvorenim tržištima, nego se trgovanje u gotovo tisuću milijardi derivata zlata (posudbe i preposudbe) obavlja izravnim pogodbama kupaca i prodavatelja. To znači da su informacije o trgovanju, te uvjetima posuđivanja i vraćanja posuđenog zlata – nedostupne javnosti. Riječ je o privatnim transakcijama koje nisu podložne statističkoj obradi.

U takvim okolnostima, nagle promjene u tržišnom sentimentu može doslovno preko noći stvoriti nove, nepredvidljive tektonske promjene u potražnji za fizičkim zlatom, koje nitko ne može unaprijed predvidjeti, budući da informacije o tim promenama nisu raspoložive sudionicima tržišta. U najgorem slučaju, panika na tržištu plemenitih kovina, može dovesti do nekontrolirano mnogo zahtjeva za isporukom zlata, što potencijalno može ugroziti povjerenje u same temelje monetarnog sustava.

====

Ako ste odlučili uložiti u investicijsko zlato ili srebro, kontaktirajte nas i zatražite ponudu. Nazovite nas na broj telefona 01/236-5857 ili nas kontaktirajte putem formulara na našim web stranicama. Investicijske zlatne i srebrne poluge, te kovanice, možete naručiti i putem našeg web shopa Butik Plemenit, 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu.

Odaberite
Right Menu IconNazovite