Cijena zlata neočekivano se brzo oporavila, opet ruši rekorde u svim svjetskim valutama

Na svjetskom tržištu u prva dva mjeseca ove godine cijena zlata je snažno porasla. Povijesni cjenovni vrhunac u europskoj valuti – 90,62 eura za gram – zlato je dosegnulo 10. veljače 2025. , o čemu smo već ranije pisali. Do kraja veljače, cijena zlata se konsolidirala, a potom je u prvoj polovici ožujka započela cjenovna korekcija, te se cijena zlata u utorak, 11. ožujka spustila na 85,76 eura za gram.
Brojni analitičari očekivali su da će cijena nastaviti padati prema razinama s početka godine, te da bi spuštanje cijene ispod 85 eura za gram moglo označavati dobru osnovu za novi cjenovni uzlet u ljeto i jesen ove godine. Uobičajeno je, naime, da volatilna tržišta testiraju prethodne cjenovne vrhunce, i time stvaraju temelj za novi rast, u vremenima dugoročnog uzlaznog trenda kakav postoji na tržištu plemenitih kovina.
Gospodarska i geopolitička situacija se pogoršava
Tržište zlata je, međutim, ponovno iznenadilo. U nešto više od dva tjedna od jednomjesečnog cjenovnog dna 11. ožujka, vrijednost zlata je ponovno počela tvrdoglavo rasti, te je ovih dana dosegnula novi povijesni vrhunac izraženi u svim svjetskim valutama. Gram zlata u jednom trenutku tijekom trgovinskog dana u petak, 28. ožujka popeo se na 91,94 eura ili 99,20 dolara za gram, što je otprilike 1,5 posto viša cijena od prethodnog vrhunca u eurskoj valuti od 10. veljače. Uzlazni cjenovni trend nastavljen je i u ponedjeljak, 31. ožujka, kada je zlato na svjetskim burzama probilo psihološku granicu od 100 američkih dolara za gram.
U ovom trenutku, teško je prognozirati kako će se cijena zlata kretati u idućem kratkoročnom razdoblju. Budući da zlato nije testiralo cjenovne razine s kraja prošle i početka ove godine, nije nerealno očekivati novu korekciju. No, očito je da je glavni pokretač najnovijeg rasta cijene zlata prema rekordnim razinama prouzročen pogoršavanjem gospodarske i geopolitičke situacije u svijetu. Unatoč početnim nadama, uspostavljanje primirja u ratu između Rusije i Ukrajine opet je sve manje vjerojatno. Obnova neprijateljstava između Izraela i Hamasa u pojasu Gaze, te pripreme napada Sjedinjenih Država na Iran i snage u regiji Bliskog Istoka poduprte od strane Irana stvaraju dodatnu dozu zabrinutosti.
Istovremeno, visoke carine na uvoz robe iz brojnih zemalja, uključujući i Europsku uniju, koje su bile najavljene od strane Sjedinjenih Država, već su stupile na snagu ili će stupiti početkom travnja. Ovi novi nameti vodećeg svjetskog gospodarstva na trgovinsku razmjenu zacijelo će doprinijeti usporavanju gospodarske aktivnosti, te će ojačati osjećaj nesigurnosti među ulagačima.
Stoga ne treba čuditi da je cijena zlata, nakon kratkotrajne konsolidacije, ponovno nastavila uzlazni trend. Zlato se ponovno dokazuje kao investicijska sigurna luka u vremenima globalnih izazova. Hoće li se taj trend nastaviti u tjednima i mjesecima koji dolaze jako ovisi o razvoju događaja na kriznim žarištima diljem svijeta, te o globalnoj gospodarskoj situaciji.