Temeljna cijena za otkup (gram)
Kliknite na cijenu i poigrajte se grafikonom

Srebro je znatno podcijenjeno u odnosu na zlato. Evo zašto!

Cijene srebra

Dok cijena zlata iz mjeseca u mjesec ruši cjenovne rekorde i u eurima i u američkim dolarima (ali i u praktički svim drugim svjetskim valutama), druga najvažnija investicijska plemenita kovina – srebro – ostala je pomalo van žarišta interesa medija i analitičara.

Cijena srebra doduše polagano, ali postojano raste već gotovo sedam godina (od jeseni 2018.), no još uvijek nije dosegnula nominalni povijesni rekord iz 2011. godine od 1,36 američih dolara za gram, odnosno, 42,29 američkih dolara za uncu (31,1 gram).

Srebrom se, naime, na svjetskim burzama trenutno trguje po cijeni od oko 1,20 američkih dolara za gram ili nešto ispod 38 američkih dolara za uncu.

Realna cijena srebra korigirana za inflaciju

Ako se pak u obzir uzme cijena srebra korigirana za inflaciju, odnosno realna cijena, ova je plemenita kovina povijesni vrhunac doživjela početkom 1980. godine, kada se nominalna cijena grama srebra nakratko popela na 1,25 dolara za gram ili 39 američkih dolara za uncu.

Provjerite ponudu investicijskog srebra u našem web shopu.

Preračuna li se taj iznos u američke dolare iz 2025. godine pomoću inflacijskog kalkulatora, lako se može izračunati da bi danas gram srebra trebao koštati 4,89 dolara, odnosno, 152,67 dolara za uncu da bi njegova realna cijena bila izjednačena s onom od prije gotovo pola stoljeća.

Drugim riječima, realna cijena srebra danas iznosi svega 25 posto povijesne rekordne cijene iz 1980. godine, a ujedno je realno 40 posto niža od maksimalne nominalne cijene iz 2011. godine, također zbog inflacije.

To govori u prilog tezi kako je srebro u odnosu na zlato kao investicijska klasa znatno podcijenjena.

Golem nesrazmjer cijene zlata u odnosu na cijenu srebra

Postoji još jedan pokazatelj koji govori u prilog tezi kako srebro ima značajan potencijal cjenovnoga rasta.

Analitičari tržišta plemenitih kovina u svojim procjenama često stavljaju u omjer trenutnu cijenu zlata u odnosu na trenutnu cijenu srebra. Taj se omjer kroz mnoga tisućljeća kretao u rasponu između 1:50 i 1:80. Što to znači? Povijesno gledano, kada se za jedan gram zlata moglo kupiti 50 grama srebra ili manje, to se smatra niskim cjenovnim omjerom, te se smatra kako je moguće očekivati brži rast cijene zlata u odnosu na cijenu srebra. Ako se pak za 1 gram zlata može kupiti 80 ili više grama srebra, tada analitičari smatraju kako je srebro podcijenjeno, te se može očekivati obrnuti slučaj – brži rast cijene srebra u odnosu na cijenu zlata.

Ako pogledamo trenutni omjer cijene zlata i cijene srebra, lako je zaključiti kako je taj omjer znatno iznad povijesnog prosjeka. Naime, za 1 gram zlata trenutno se može kupiti gotovo 90 grama srebra. Taj je omjer doživio vrhunac u ožujku (martu) 2020. godine, kada se za jedan gram zlata moglo kupiti čak 113 grama srebra, i otada ima silazni trend.

Za usporedbu, povijesno dno odnosa cijene zlata i cijene srebra dosegnuto je početkom 1980. godine, kada se za 1 gram zlata moglo kupiti svega nešto više od 15 grama srebra. To je ujedno bio i trenutak povijesnog realnog cjenovnog vrhunca srebra.

Pomama za srebrom tek dolazi

Kao zaključak, možemo istaknuti kako vrijeme pomame za investiranjem u srebro tek dolazi, i to vjerojatno nakon što prosječnim građanima cijena grama zlata postane previsoka.

Postoji narodna mudrost koja kaže kako je ulaganje u zlato primjereno za kraljeve i careve, dok je ulaganje u srebro prikladno za gospodu.

Ako želite dio svog portfelja usmjeriti u gospodsku plemenitu kovinu – srebro – kontaktirajte nas odmah. Nazovite nas na 01/236-5857 u radno vrijeme naše tvrtke, ili zatražite ponudu za kupnju srebra putem formulara na našim web stranicama. Kupnju možete obaviti i u našem web shopu Butik Plemenit po odličnoj cijeni, 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu.

Odaberite
Right Menu IconNazovite